SPR M1A .308 BLACK 22 NY 10RD
$1,784.00
SPR M1A .308 BLACK 22 NY 10RD
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Description
Springfield Armory 7.62mm Black Composite Stock, Carbon Barrel – Ny Compliant W/O Threads And Suppressor Rifle AA9126NT Caliber: 7.26 Nato Weight: 8.8 lbs with Empty Magazine Rifle Overall Length: 40.33″ Action: Semi-Automatic Trigger: Two-Stage Military Safety: Lever Rifle Barrel Length: 18″ Rifle Barrel Twist: 1:11″ Barrel Thread Pitch N/A Rifle Stock: Black Composite Scope Mount: Forward Position Scope Mount Magazines Included: (1) – 10 Round Caliber or Gauge: 7.62 x 51mm NATO Handedness: Right Hand
Additional information
| UPC | 706397906641 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | AA9126NT |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | National Match Front/Military Adjustable Rear |
| Rate of Twist | 1:11" |
| Product Type | M1A |
| Model | M1A |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 13.0 |
| Shipping Weight | 15.9 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| ATF Type | Rifle |

KIMBER MICRO 9MM 3.15" RAPIDE FROST
REMINGTON 700CDL 243 WIN - 24" BLUED/WALNUT
WEATHERBY MARK V HIGH COUNTRY 300PRC 26"
Sig Sauer Venari SP Rifle Ammunition 7mm Rem Mag 154gr SP 3045 fps 20/ct
CHA MESA BA 300 24B
SHADOW SYSTEMS DR920 WAR POET 9MM 17+1 OR
Trailblazer Firearms LifeCard .22 LR Single Action Handgun Bazooka Green
GLFA .223 Wylde Rifle .223 Wylde 30rd Magazine 16" Threaded Barrel Snow Camo Stainless Steel with 15.25" Handguard





Reviews
There are no reviews yet.