SPR 1911 PRODY 9MM 4.25 HEX 20
$1,562.00
SPR 1911 PRODY 9MM 4.25 HEX 20
4 in stock
Description
1911 DS ProdigyT 4.25″ AOS w/ HEX Dragonfly MANUFACTURER: Springfield Armory SKU# PH9117AOSD BARREL: 4.25″ Forged Stainless Steel, Match Grade, Bull, 1:16 SLIDE: Forged Carbon Steel, Black Cerakote®, Optics-Ready FRAME: Forged Carbon Steel, Black Cerakote® SIGHTS: Fiber Optic Front, Black Serrated Rear, HEX Dragonfly FINISH: Black RECOIL SYSTEM: 2 Piece Full Length Guide Rod GRIPS: Polymer MAGAZINES: (1) 17-Round, (1) 20-Round WEIGHT: 32.5 oz LENGTH: 7.8″ HEIGHT: 5.5″
Additional information
| UPC | 706397964733 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | PH9117AOSD |
| Capacity | 20 + 1 |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Sights Type | Fiber Optic Front/Serrated Fixed Rear |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.25" |
| Action | Single Action |
| Product Type | 1911 |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Model | Prodigy |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Length | 10.3 |
| Number of Magazines | 2 One 17 rd. and One 20 rd. |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 9.1 |
| Shipping Weight | 3.75 |
| ATF Type | Pistol |
| Magazine Included | 1 x 20-Round |

SAVAGE ARMS 110 APEXSTORM XP 308WIN SS PKG





Reviews
There are no reviews yet.