X-Ring Threaded Barrel SB-X Matte Black for the Ruger 10/22
$344.00
X-Ring Threaded Barrel SB-X Matte Black for the Ruger 10/22
1 in stock
Description
The SB-X barrel provides the versatility of a short barreled rifle (SBR) without the burden of red tape paperwork. The SB-X barrel allows the addition of a suppressor without drastically increasing the overall length of your firearm.
- Weight: 13.5oz
- 0.920″ Barrel Diameter
- Inside Diameter: 1.1″
- Twist: 1-16″
- Threading: 1/2″x28
- Color: Matte Black
- Inert/Display Suppressor NOW included!
Additional information
| UPC | 856365001806 |
|---|---|
| Manufacturer | Tactical Solutions |
| Manufacturer Part Number | 1022SBX-MB |
| Length | 16.50" |
| Model | X-Ring |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Product Type | Rifle |
| Caliber/Gauge | 22 Long Rifle (LR) |
| Barrel Length | 16.5" |






Reviews
There are no reviews yet.