SPR M1A 6.5CDMR BLK PREC 10RD
$1,974.00
SPR M1A 6.5CDMR BLK PREC 10RD
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Description
Springfield Armory M1A 6.5 Creedmoor Precision Black Composite Stock NM Stainless Steel Barrel Rifle MP9826C65 Caliber: 6.5 Creedmoor Weight: 11.4 lbs. Rifle Overall Length: 45-46.25″ Action: Semi-Automatic Trigger: Two-Stage Trigger Rifle Barrel Length: 22″ Rifle Barrel Twist: 1:8″ RH Rifle Stock: Precision Adjustable Magazines Included: (1) 10 round Caliber or Gauge: 6.5 Creedmoor Handedness: Right Hand
Additional information
| UPC | 706397916022 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | MP9826C65 |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| Rate of Twist | 1:11" |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |
| Capacity | 10 |
| Caliber/Gauge | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Length | 22 |
| Sights | Yes |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Ambidextrous |
| Product Type | M1A |
| Model | M1A |
| Length | 47.9 |
| Package Height | 4.7 |
| Package Width | 13.2 |
| Shipping Weight | 19.2 |
| Barrel Finish | Stainless Steel |

BROWNING MAXUS II 12GA 3.5" - 26" VINTAGE TAN
WRA SXP WTFL WOODLND 12/28 3.5
HERITAGE MANUFACTURING RR RANCHER 22LR SNAKE 16" 6RD#
MR DESERTEAGLE 1911C 45 FS KNF
SPR 2020 RDLN 308 WIN 16" CF
Aero Precision APCR640435 AR15 5.56x45mm NATO 30+1 16" Mid-Length Barrel, Black, Magpul Furniture, Drop-In Handguard, CTR Stock, MOE Grip, A2 Front Sight
WRA XPR SR TH VMT 6.8WEST RFL
SAV A17 17HMR 22" 10RD 




Reviews
There are no reviews yet.