SPR M1A .308 NM WALNUT NY 10
$1,857.00
SPR M1A .308 NM WALNUT NY 10
9 in stock
Description
Springfield Armory 7.62mm Walnut Stock, Nm Carbon Barrel – Ny Compliant W/O Threads And Suppressor Rifle MA9222NT Caliber: 7.62 Nato Weight: 9.8 lbs with Empty Magazine Rifle Overall Length: 44.33″ Action: Semi-Automatic Trigger: 4.5-5 lb Two-Stage Safety: Lever Rifle Barrel Length: 22″ Rifle Barrel Twist: 1:11″ Barrel Thread Pitch N/A Rifle Stock: New Walnut Scope Mount: N/A Magazines Included: (1) – 10 Round Caliber or Gauge: 7.62 x 51mm NATO Handedness: Right Hand
Additional information
| UPC | 706397905934 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | MA9222NT |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | National Match Adjustable |
| Rate of Twist | 1:11" |
| Product Type | M1A |
| Model | M1A |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Shipping Weight | 1.0 |
| Package Width | 13.0 |
| Package Height | 4.6 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| ATF Type | Rifle |






Reviews
There are no reviews yet.