SPR HELLCAT PRO OSP 9MM MS 15R
$597.00
SPR HELLCAT PRO OSP 9MM MS 15R
2 in stock
Description
Brand: Springfield Armory Sku# HCP9379BOSP Model: Hellcat Pro Type: Pistol: Semi-Auto Caliber: 9MM Finish: Black Action: Double Action Stock: Black Polymer W/ Adaptive Grip Texture Sight: Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear Barrel Length: 3.7 Overall Length: 6.6 Melonite finish Weight: 21 oz Capacity: 15+1 # of Mags: 2 Packaging: Plastic Case, Cable Lock Features: High Hand Beavertail, Loaded Chamber Indicator; 1 Grip Width
Additional information
| UPC | 706397955441 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HCP9379BOSPMS |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 3.70" |
| Capacity | 15 + 1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights Type | Tritium Front/U-Notch Rear |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Number of Magazines | 2 1-15 rd. and 1-17 rd. |
| Length | 10 |
| ATF Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Package Width | 8.9 |
| Package Height | 2.2 |
| Shipping Weight | 2.45 |
| Sights | FS: Tritium RS: U-Notch |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |

CHARTER ARMS LAVENDER LADY 38SPC 2" DAO
EAA BNTY HNTR 44MAG 7.5 SA CC
TriggerTech AR-15 Duty Trigger Single-Stage 3.5 lb Curved Black 




Reviews
There are no reviews yet.