SIG OPTICS THERMAL REFLEX – SIGHT ECHO3 1-6X23 W/QD MOUNT
$2,499.99
SIG OPTICS THERMAL REFLEX – SIGHT ECHO3 1-6X23 W/QD MOUNT
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Description
FEATURES:
| Magnification | 1-6x |
| Dimensions | 4.30″ L x 2.60″ W x 3.30″ H |
| Objective | 23mm |
| Battery | CR123A Lithium |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View | 10 degress |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Weight | 14.30 oz |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 5.05 X 9.45 X 12.30 | |
| Height | 5.0500 | |
| Width | 9.4500 | |
| Length | 12.3000 | |
| OTHER FEATURES: | BDX ENABLED WIFI/BLUETOOTH, | |
| ALLOWING ACTIVE RETICLES THAT | ||
| CHANGE WITH KILO RANGEFINDER | ||
| INPUT,& CUSTOMIZABLE FIXED | ||
| RETICLES FROM BDX MOBILE APP | ||
| 10 DEGREE FOV,VIDEO/IMAGE | ||
| RECORDING W/8 COLOR PALETTES, | ||
| LEVELPLEX ANTI-CANT SYSYTEM, | ||
| UNCOOLED 320X240 12um VOx LWIR | ||
| CORE OPRERATING @ 30Hz | ||
Additional information
| UPC | 798681621910 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | SOEC31001 |
| Length | 12.3000 |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Magnification | 1x/6x |
| Eye Relief | Unlimited |
| Optic Coating | LensArmor |
| Reticle | Thermal Multi Reticle |
| Product Type | Thermal Weapon Sight |
| Power | 1-6X |
| Model | ECHO3 |






Reviews
There are no reviews yet.