SIG OPTICS LASER RANGEFINDING – BINOCULAR KILO6K 10X42 BDX2.0
$1,299.99
SIG OPTICS LASER RANGEFINDING – BINOCULAR KILO6K 10X42 BDX2.0
39 in stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.15 X 8.35 X 8.95 | |
| Height | 4.1500 | |
| Width | 8.3500 | |
| Length | 8.9500 | |
| TYPE | ROOF PRISM | |
| POWER | 10 | |
| FINISH | GREY | |
| SIZE GROUP | MID-SIZE | |
| FIELD OF VIEW AT 1000 YARDS | nan | |
| OBJECTIVE DIAMETER IN MM | 42.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 0.0000 | |
| RUBBER ARMORED | Y | |
| COLOR | GREY | |
| POWER SUPPLY | CR2 BATTERY | |
| MAXIMUM RANGE IN YARDS | 6000.0000 | |
| MAGNIFICATION POWER | 10.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 0.0000 | |
| INCLINOMETER/ARC | Y | |
| RUBBER ARMORED | Y | |
| OTHER FEATURES: | 5 TARGET MODES,5 RANGE MODES, | |
| BDX 2.0 ENABLED W/LOW ENERGY, | ||
| LONG RANGE BLUETOOTH,IPX-7 | ||
| WATERPROOF | ||
Additional information
| UPC | 798681659210 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | SOK6K105 |
| Power | 10 |
| Length | 8.9500 |
| Product Type | ROOF PRISM |
| Magnification | 10x |
| Eye Relief | 18mm |
| Model | KILO6K HD |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 8.5 |
| Shipping Weight | 3.55 |
| Objective Size | 42mm |






Reviews
There are no reviews yet.