Savage Arms 57353 110 Apex Storm XP 7mm Rem Mag 3+1 24″, Matte Stainless Metal, Synthetic Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
$763.00
Savage Arms 57353 110 Apex Storm XP 7mm Rem Mag 3+1 24″, Matte Stainless Metal, Synthetic Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
3 in stock
Description
Savage’s 110 Storm model delivers a customized fit required for consistent accuracy. The 110 Storm also features AccuTrigger for flexibility, a stainless steel barrel, soft grip fore-end and pistol grip, and a detachable box magazine. This 7mm Remington Magnum Apex model has a 24″ stainless steel barrel and a Vortex Crossfire II 3-9x40mm scope.
Additional information
| UPC | 011356573537 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57353 |
| Sights | Optic Ready |
| Safety | Manual Thumb |
| Rate of Twist | 1:9.50" |
| Capacity | 3 + 1 |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Barrel Length | 24" |
| Action | Bolt Action |
| Product Type | Rifle |
| ATF Type | Rifle |
| Package Width | 3.75 |
| Shipping Weight | 10.35 |
| Package Height | 8.5 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Detachable Box |
| Length | 49 |
| Barrel Finish | Stainless Steel |

EAA CORP MC312 12/18.5 BL/SYN 3" PKG
CVA SCOUT V2 TD 44MAG 22" PKG
HERITAGE MANUFACTURING 92 44MAG BL/WD 20" 10+1
KIMBER MICRO DN 380ACP 2.75" NS
DNZ PR040 Freedom Reaper Picatinny Rail Black Anodized Savage
EOTECH XPS2-0 HOLOGRAPHIC SGT - 68MOA RING W/1MOA DOT




Reviews
There are no reviews yet.