RUG PC CARB MAGP GR THB 9MM 10
$728.00
RUG PC CARB MAGP GR THB 9MM 10
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Description
Ruger PC Carbine Magpul Backpacker 19134 Stock Stealth Gray Magpul® PC Backpacker Caliber 9MM Capacity 10 Barrel Length 16.12″ Overall Length 35″ Front Sight Protected Blade Rear Sight Adjustable Ghost Ring Barrel Feature Threaded w/ thread protector , Fluted Thread Pattern 1/2″-28 Weight 6.2 lb. Length of Pull 13.75″ Receiver Material Aluminum Alloy Receiver Finish Type III Hard-Coat Anodized Twist 1:10″ RH Grooves 6 UPC 7-36676-19130-7 Also includes: one, SR-SeriesT or Security-9® pistol magazine and hex wrenches for rear sight adjustment and charging handle removal. Interchangeable magazine wells for use of common Ruger® and Glock® magazines. Ships with SR-SeriesT/Security-9® pistol magazine well installed and an additional magazine well accepting Glock® magazines is included*. Ruger American® Pistol magazine wells are available at ShopRuger.com.
Additional information
| UPC | 736676191345 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 19134 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Sights | Blade Front/Adjustable Ghost Ring |
| Capacity | 10 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 16.10" |
| Action | Semi-Auto |
| Product Type | Rifle |
| Model | PC Carbine |
| ATF Type | Rifle |
| Length | 35.00 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 6.8 |
| Shipping Weight | 8.2 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Magazine Included | 1 x 10-Round |

BROWNING MAXUS II 12GA 3.5" - 26" VINTAGE TAN
TR Imports RZ17 Tactical Shotgun Pistol Grip Stock 12ga 18.5" Barrel Black
CHA* 52330 PINK LADY 22MG P/SS
BERSA CONCEAL CARRY 9MM MATTE 8+1




Reviews
There are no reviews yet.