IWI JERICHO 941 ENHANCED 9MM – 4.4″ 2-16RD MAG BLACK POLYMER
$570.00
IWI JERICHO 941 ENHANCED 9MM – 4.4″ 2-16RD MAG BLACK POLYMER
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Description
FEATURES:
| Caliber | 9mm Luger |
| Frame Finish | Black |
| Action | SA / DA |
| Slide Description | Black Steel |
| Capacity | 16+1 |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Black Polymer |
| Hand | Right |
| OAL | 8.20″ |
| Sight Configuration | Adjustable |
| Sight Style | Adjustable |
| Twist | 1:10″ |
| Weight | 28 oz |
| Barrel Description | Cold Hammer Forged |
| Barrel Length | 4.40″ |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.35 X 9.75 X 11.55 | |
| Height | 2.3500 | |
| Width | 9.7500 | |
| Length | 11.5500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.4000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 16.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 28.0000 | |
| OTHER FEATURES: | JERICHO 941 ENHANCED | |
| BLACK POLYMER FRAME | ||
| CARRY CASE | ||
| PICATINNY LOWER RAIL | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 818004020777 |
|---|---|
| Manufacturer | IWI – Israel Weapon Industries |
| Manufacturer Part Number | J941PL9-II |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.4000 |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Action | Semi-Auto |
| Number of Magazines | 2 |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| Capacity | 16 |
| Length | 11.5500 |
| Safety | Manual Thumb |
| Slide Description | Serrated |
| Product Type | Double / Single Action |
| Sights | Adjustable Sights |
| Model | Jericho-II |
| Shipping Weight | 3.0 |
| Package Width | 10.0 |
| ATF Type | Pistol |
| Package Height | 2.5 |

AUTO-ORDNANCE - THOMPSON THOMPSON 1927A1 DLX 45ACP 50RD
BROWNING MAXUS II 12GA 3.5" - 26" VINTAGE TAN
Primary Weapons M116RA1B MK116 Mod 1 223 Wylde 16.10" 30+1 Black Aluminum Rec Black Adjustable BCM Stock Black Polymer Grip Right Hand
Chiappa LA322 CARBINE KODIAK CUB TAKE DOWN RIFLE 18.5in BBL 15 Round
TR Imports A2 Shotgun 12 ga 28" Barrel Old School Camo Grey
GLK 17G5 9MM 17RD DDE
KEL KSG410 410 3" 18" TAN 10RD




Reviews
There are no reviews yet.