CMMG BARREL W/BOLT KIT 9MM – 8″ RDB BLACK
$444.00
CMMG BARREL W/BOLT KIT 9MM – 8″ RDB BLACK
9 in stock
Description
FEATURES:
8″ Medium Taper
1:10 Twist
4140 Chrome Moly
Salt Bath Nitride Finish inside and out
9×19 NATO Chamber
Threaded 1/2-28
Radial Delayed Blowback Bolt
Requires enlarged ejection port for reliable operation
Weight: 1.7lbs
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 1.85 X 1.95 X 17.25 | |
| Height | 1.8500 | |
| Width | 1.9500 | |
| Length | 17.2500 | |
| AR-15 ACCESSORY | Y | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| FINISH | BLACK MATTE | |
| LENGTH IN INCHES | 8.0000 | |
| SIGHTS | N | |
| THREADED | Y | |
| OTHER FEATURES: | MEDIUM TAPER, | |
| 1:10 TWIST, | ||
| 4140 CHROME MOLY, | ||
| SALT BATH NITRIDE FINISH, | ||
| THREADED 1/2X28″ | ||
| RADIAL DELAYED BLOWBACK BOLT, | ||
| REQUIRES ENLARGED EJECTION | ||
| PORT FOR RELIABLE OPERATION, | ||
| INCLUDES BOLT AND BARREL | ||
Additional information
| UPC | 815835019802 |
|---|---|
| Manufacturer | CMMG |
| Manufacturer Part Number | 99D517A |
| Length | 17.2500 |
| Sights | No |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Model | Replacement Barrel |
| Product Type | Barrel |
| Barrel Length | 8" |






Reviews
There are no reviews yet.