CMC Trigger for Glock Model 17- Fluted Threaded Barrel Black
$210.00
CMC Trigger for Glock Model 17- Fluted Threaded Barrel Black
56 in stock
Description
Barrels are 6 groove cut rifled 1:10 Twist Right Hand fully QC inspected double honed (rough and finish) to produce the smoothest bore possible with a Max Roughness Average (RA) of 12. Finished bore dimensions are held to +/- 0.0005″ tolerance from nominal groove and bore dimensions but the dimensions are uniform to within 0.0002 for maximum consistency accuracy and quality.
SAAMI Match Grade specification chambers precision cut and finished to a maximum Roughness Average (RA) of 16.The pre hardened 416R stainless steel is stress relieved to an exacting recipe after rifling and final hardness is 38-42 Rockwell C before final barrel profile machining is completed.
Additional information
| UPC | 859464006352 |
|---|---|
| Manufacturer | CMC Triggers |
| Manufacturer Part Number | 75511 |
| Product Type | HANDGUN |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Model | Match Precision |
| Length | 4.48" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Style | Drop-In |

EOTECH SCOPE VUDU 1-6X24MM - 30MM FFP SR2 GREEN (MOA) BLK
SI IRON SIGHTS M&P9 SUPSER
XS SHOTGUN BIG DOT TRITIUM - BEAD ON PEDESTAL FOR REMINGTN
TALLEY PICATINNY RAIL FOR - MARLIN 336 1895 94 BLACK
SF WRHK TAC 3-15x50 FFP IR MIL
RITON 3 PRIMAL SCOPE 4-16X44 - 30MM SFP DUPLEX MOA BLACK 




Reviews
There are no reviews yet.