B&T APC9K SBR 9MM 4.3″ 30RD COY GLK
$3,271.00
B&T APC9K SBR 9MM 4.3″ 30RD COY GLK
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Description
The Advanced Police Carbine (APC) series was designed for the demands of today’s police, special forces, and military units around the world. As the hallmark of the B&T line, the APC series represents the ultimate in performance, reliability, and accuracy. The APC family includes the flexible and adaptable APC9/40 & 45/10mm, the rifle caliber APC223/556/300 line, and the ultimate in semiautomatic precision, the APC308. With a comprehensive suite of accessories created specifically for these platforms, the APC series represents a breakthrough in customization and modularity for every operator, and every specialized mission. Pro Series New to the APC Series are the PRO variants of the APC9/40/45 and 10mm. These models have received the PRO treatment, bringing a new level of performance and ergonomics to the APC platform. All PRO models feature a dual auto-folding, non-reciprocating charging handles, improved lower receiver ergonomics including a side positioned bolt hold open/release, replaceable M4 compatible pistol grip, and Magpul M-Lok accessory slots.
Additional information
| UPC | 840225710212 |
|---|---|
| Manufacturer | B&T |
| Manufacturer Part Number | BT-361765-02-SBR-G-CT- |
| Capacity | 33 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.3" |
| Action | Semi-Auto |
| Product Type | SBR |
| Safety | Ambidextrous |
| Model | APC9K |

Nosler 40037 E-Tip 30-06Springfield 180gr E Tip Lead Free 20 Per Box/10 Case
Reviews
There are no reviews yet.