BALLISTIC BBL 223WYLDE 14.5″ PRM BLK
$232.75
BALLISTIC BBL 223WYLDE 14.5″ PRM BLK
3 in stock
Description
This .223 Wylde chambered 14.5 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ finish. The Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension. Hanson Series Barrels feature the proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block.
Additional information
| UPC | 819747021502 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223008PQ |
| Length | 14.50" |
| Model | Premium Series |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Barrel Length | 14.5" |
| Product Type | Barrel |

MAGPUL MBUS PRO FRNT FLIP SIGHT BLK
Sightmark SM39008 Boresight Red Laser for 20 Gauge Brass Includes Battery Pack & Carrying Case
Firefield FF39000 Red Laser Universal Boresight 632-650nM Wavelength
SIG SAUER WHISKEY 4 3-12X44 BDC
C&H PLT SPGFLD HELLCT RMSC TO HOLO K




Reviews
There are no reviews yet.