X-Ring Threaded Barrel Quicksand (FDE) for the Ruger 10/22
$280.00
X-Ring Threaded Barrel Quicksand (FDE) for the Ruger 10/22
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Description
Machined from 6061-T6 aluminum the X-RING barrel has been designed to make your Ruger® 10/22 rifle lighter and significantly more accurate. The X-Ring barrel fits all Ruger 10/22 receivers and most aftermarket 10/22 style receivers. Accuracy is enhanced by a rifled chromoly steel liner with a polished 11 degree crown. Optional threads allow easy addition of a TacSol suppressor or compensator.
- Weight: 15oz
- Length: 16.5″
- O.D.(outside diameter): .920″
- Threads: 1/2″x28
- Twist: 1:16″
Additional information
| UPC | 879971003255 |
|---|---|
| Manufacturer | Tactical Solutions |
| Manufacturer Part Number | 1022TE-QS |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Caliber/Gauge | 22 Long Rifle (LR) |
| Length | 16.50" |
| Model | X-Ring |
| Barrel Length | 16.5" |

Reviews
There are no reviews yet.