Trijicon VCOG® 1-6×24 LED Riflescope
$2,343.00
Trijicon VCOG® 1-6×24 LED Riflescope
2 in stock
Description
Trijicon VCOG® 1-6×24 LED Riflescope – .223 / 55 Grain
Red Horseshoe Dot / Crosshair Reticle Thumbscrew Mount
INCLUDES
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- Lithium AA Battery
- LENSPEN® (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- Manual
- Warranty Card
The Trijicon 1-6×24 VCOG® (Variable Combat Optical Gunsight) is a rugged variable powered riflescope that accommodates close quarter battle (CQB) and long distance marksmanship. It features superior glass quality and light gathering capabilities with zero distortion. The bullet drop compensating and ranging reticles allow for the shooter to quickly and accurately estimate range and apply the correct hold. The first focal plane reticle allows the subtensions and drops to remain true at any magnification. With a forged 7075-T6 aircraft-aluminum-alloy housing the VCOG is an exceptionally durable and nearly indestructible sighting system. Robust enough for any application the VCOG utilizes a single AA battery commonly found across the globe and offers 6 adjustable brightness settings for the LED reticle. When powered by a lithium AA battery (like the one provided) it boasts a considerable battery life of 700 hours at setting 4 (constant on). An integrated dial fin allows easy rotation through the magnification range and a constant eye relief means no head or stock position adjustments are needed. Waterproof to 20 meters (66 ft.). reticle image INCLUDES Thumbscrew Flattop Adapter (TA51) Lithium AA Battery LENSPEN® (TA56) Trijicon Logo Sticker (PR15) Manual Warranty Card SKU: VC16-C-1600002 RETAIL: $2800.00 FIND A DEALER SHARE THIS PAGE
NO RETURNS WILL BE ACCEPTED ON THIS PRODUCT
Additional information
| UPC | 719307320024 |
|---|---|
| Manufacturer | Trijicon |
| Adjustment Size | 1 Click/.5" @ 100 yds |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Reticle | Red Horseshoe Dot/Crosshair 223 55 Grain Ballistic |
| Adjustable Parallax | Red Horseshoe Dot/Crosshair 223 55 Grain Ballistic |
| Magnification | 1-6x |
| Eye Relief | 4" |
| Length | 10.05" |
| Objective Size | 24mm |

TALLEY PIC BASE BRNG X-BOLT SA
SI ADJUSTABLE SCOPE MOUNT
CHIAPPA M1-22 22LR - MATTE BLUE/HARDWOOD 10RD
SAV A17 17HMR 22" 10RD
SME Bullseye Spotting Scope Camera
UTG AIRGUN/RIMFIRE RINGS 1" - HIGH PROFILE 2 PIECE 3/8 DVTL
EGW SCOPE BASE BROWNING AB3 - PICATINNY RAIL SHORT ACTION
Angstadt Arms EMT-9 PCC Trigger
WARNE MSR PICATINNY RED-DOT RISER
Aero Precision APCR640435 AR15 5.56x45mm NATO 30+1 16" Mid-Length Barrel, Black, Magpul Furniture, Drop-In Handguard, CTR Stock, MOE Grip, A2 Front Sight
WEATHERBY VANGUARD TALON 243WIN CF 22"
AMERIGLO SUP TRIT SIGHTS FOR GLK G/B
BROWNING X-BOLT TARGET MAX ADJ - SR 308WIN 26"HB SS/COMPOSITE
WARNE MOUNT XSKEL GEN2 30MM MSR DE




Reviews
There are no reviews yet.