SPR HELLCAT POSP 9MM FDE TB 10
$653.00
SPR HELLCAT POSP 9MM FDE TB 10
8 in stock
Description
Manufacturer: Springfield Armory Model: Hellcat Pro OSP Threaded Vender Item: HCP9449FTOSPLC Caliber:9MM Finish:Desert FDE Slide:Billet Machined Desert FDE Cerakote Optics Ready Frame: Desert FDE Polymer w/ Adaptive Grip Texture Barrel: 4.4″ Hammer Forged Steel Threaded (1/2×28) Melonite Finish 1:10 Twist Sights: Tritium/Luminescent Front Tactical Rack U-Notch Rear Length: 7.2″ Width: 1″ Height: 4.8″ Weight: 22oz Capacity: (2) 10rd Magazines
Additional information
| UPC | 706397975425 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HCP9449FTOSPLC |
| Barrel Length | 4.40" |
| Action | Double Action Only |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Capacity | 10 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Product Type | Striker Fired |
| Model | Hellcat Pro OSP |
| Sights | Night Sight Front Only |
| Package Height | 5.5 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Length | 13.5 |
| ATF Type | Pistol |
| Package Width | 10.0 |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 2.5 |
| Sights Type | Night Sights |
| Safety | No |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |






Reviews
There are no reviews yet.