SPG HCP9379FOSP-15 9M HELLCT PRO 3.7 FD 2-15R
$636.00
SPG HCP9379FOSP-15 9M HELLCT PRO 3.7 FD 2-15R
15 in stock
Description
The Hellcat Pro delivers full-size performance in a concealable, EDC-ready package. The slim-line grip feels superb in hand, increasing contact and control, while the additional mass in the slide and barrel translates into reduced muzzle flip and faster follow-up shots. The Hellcat Pro features an OSP (Optical Sight Pistol) configuration designed to accept the smallest, most popular micro red dots; milled slide with the Springfield Micro footprint; Polymer grip with adaptive texture; Picatinny rail on the dust cover portion of the frame and a reversible magazine release for ambidextrous usage. Includes two 15rd magazines and zippered case.
Additional information
| UPC | 706397974640 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HCP9379FOSP15 |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Sights Type | Tritium Front/Tactical Rack U-Notch Rear |
| Capacity | 15 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.70" |
| Action | Striker Fired |
| Model | Hellcat Pro |
| Sights | Night Sight Front Only |
| Product Type | Striker Fired |
| Shipping Weight | 2.45 |
| ATF Type | Pistol |
| Length | 10.5 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.5 |
| Rate of Twist | 1-in-10" |





Reviews
There are no reviews yet.